Investoři často při svém rozhodování chybují, uvažují zkratkovitě, pod vlivem emocí a nepřesných informací. Rádi se nechají strhnout jednoduchými poučkami či nejrůznějšími mýty. Na následujících řádcích rozebereme ty nejčastější z nich, abyste se jim dokázali na své investiční cestě úspěšně vyhnout.

 

Mýty, které po dnešku navěky pustíte z hlavy:

Investuji do zlata, je bezpečné a chrání před inflací

Zlato se mezi veřejností pyšní reputací konzervativního uchovatele hodnoty v inflačních časech. Vždyť jako platidlo či drahý kov je uznáváno již po tisíce let. Pravdou je, že jeho schopnost zachovat kupní sílu a odolávat inflaci existuje, platí to však jen na velmi dlouhých horizontech v řádu desítek let. Na kratších periodách touto vlastností bohužel nedisponuje. Stačí se podívat na vývoj jeho dolarové ceny, která je dnes na obdobné úrovni jako v roce 2012. Navzdory obrovské expanzi peněžní zásoby a poklesu kupní síly dolaru. A za poslední rok je cena zlata dokonce v mírném poklesu, přestože si USA prošly nejsilnější inflační vlnou za uplynulých 40 let.

O zlatu zároveň nemůžeme hovořit ani jako o bezpečné investici, vždyť jeho kolísavost je obdobná jako v případě akciových trhů! Zlato může v portfoliu dávat smysl, a to v malém zastoupení jako diverzifikační prvek či pojistka proti katastrofickým scénářům. Konzervativní ochranu před příchodem nečekaně silné inflace však bohužel nepřináší.

Investováním zbohatnu

Zejména mladší investoři často podléhají dojmu, že na finančních trzích výrazně zbohatnou a v krátkém čase dosáhnou zhodnocení v řádu tisíců procent. Tento mýtus podporují příběhy šťastlivců, kteří vydělali jmění na kryptoměnách, obchodováním forexu či sázce celého majetku na jedinou akcii. Pokud však nejste druhý Warren Buffett či geniální trader, raději tyto myšlenky pusťte z hlavy. Finanční trh je velmi kompetitivní prostředí, kde dochází k přesunu majetku od netrpělivých k trpělivým. Dosažení výrazně nadprůměrného zhodnocení je velmi složité a je možné zpravidla pouze podstupováním vysokého rizika, čímž si pravděpodobně spálíte prsty. Nevěřte na zázraky! Investujte dlouhodobě s vidinou výnosu několik procent nad inflaci.

Musím investovat podle aktuálních trendů

Svět se dynamicky mění a s tím se otevírají i nové investiční příležitosti. Elektromobilita, zelená energetika či kybernetická bezpečnost. To jsou odvětví, jejichž důležitost bezesporu poroste a celá řada menších investorů právě tyto příležitosti vyhledává. Vždyť za pár let budeme všichni jezdit elektroauty, na tom nemůžu prodělat! Bohužel retailový investor je často tím posledním, kdo nový trend spatří. V tržních cenách jsou přitom tyto výhledy již dávno započítány, mnohdy jsou dokonce tyto populární investice velmi drahé, neboť zájem o ně je enormní. Raději se vyhněte naskakování do rozjetého vlaku a zaměřte se na příležitosti, které jsou stranou zájmu většiny investorů.

Levně koupím, draze prodám

Při pohledu do zpětného zrcátka se zdá časování trhu jednoduché a každému je jasné, kdy nakoupit a kdy prodat. V praxi však jde o disciplínu, ve které selhávají i profesionální investoři a obchodníci. Vývoj na trzích je nepředvídatelný a pro běžného člověka je nejvhodnější strategií zůstat dlouhodobě zainvestován dle zvolené strategie. Obchodování na páku je pak pro retailové investory prakticky zaručenou cestou k trvalé ztrátě kapitálu, o čemž svědčí i statistiky tuto službu nabízejících brokerů.

S investicí počkám, až se bude zelenat

Každou chvíli přichází z ekonomiky zprávy, které vzbuzují důvod k obavám. Pokud by měl člověk čekat na optimální moment, nemohl by investovat prakticky nikdy. Případně by šel s penězi na trh v době všudypřítomného optimismu a nakupoval za neadekvátně vysoké ceny. Paradoxně se ty nejlepší příležitosti k investování dají najít v těžkých dobách. Trh se totiž často chová neintuitivně, má tendence neadekvátně reagovat na vnější dění, přičemž svým vývojem předbíhá reálnou ekonomiku. Pro běžného člověka je nejlepší strategií investovat ihned a nečekat dlouhé roky na ten nejlepší okamžik. Celá řada lidí takto vyčkává dlouhé roky bez jakékoliv akce a jen pozoruje ušlé zisky.

Do akcií neinvestuji, jsou příliš rizikové

Většina lidí se investování do akcií bojí, a není divu. Média totiž horlivě informují o každém burzovním propadu či bankrotu individuální firmy. A lidé pochopitelně nechtějí přijít o těžce vydělané peníze. Je pravdou, že akcie jsou krátkodobě rizikové. Dlouhodobě jsou však paradoxně bezpečnější než dluhopisy či bankovní vklady. Stačí se podívat na historické výsledky investice do amerických akcií a dluhopisů. Nejhorší možný historický výsledek 20leté investice do širokého koše akcií v USA byl +6 % ročně, zatímco nejhorší výsledek stejně dlouhé investice do dluhopisů byl +1 % ročně. Pokud do úvahy přidáme navíc efekt inflace, pak konzervativní dluhopis či bankovní vklad přinese s nemalou pravděpodobností ztrátu kupní síly, přičemž akcie mají schopnost zajistit dlouhodobé reálné zhodnocení. Rizikovost investice do akcií se tak výrazně mění dle úhlu pohledu

Tato investice vydělala nejvíce, je to sázka na jistotu

Věta „minulé výnosy nejsou zárukou výnosů budoucích“ již patří mezi investiční klišé. Bohužel stále se najde celá řada těch, kteří věří v nekonečný růst cen vybraných aktiv. Ať už jde o akcie Tesly, nejrůznější kryptoměny, nemovitosti či sběratelské předměty. Pravdou však je, že neospravedlnitelný nárůst ceny znamená pro investory jen vyšší riziko a nižší očekávaný výnos, nikoliv naopak. Po dramatických růstech totiž zpravidla přichází pád, jak jsme se mohli v poslední době přesvědčit na celé řadě spekulativních aktiv. Nezkušení investoři bohužel přicházejí na večírek až v době, kdy hudba přestává hrát.

Pokud jste se alespoň v jednom z uvedených mýtů našli, nezoufejte. Chybami se člověk učí. Dobrou zprávou je, že vaše šance na probuzení do investiční kocoviny se po přečtení tohoto článku znatelně snížily.

Autor: Josef Navrátil, zdroj: eDO Finance